L1,L2,L3,L4 BAKIMLARI

Motor ve jeneratörlerin sürekli ve maksimum performansta çalışabilmeleri için koruyucu ve önleyici bakım gereklidir. Bu kapsam ve periyotlar makinelerin maruz kaldığı mekaniksel, elektriksel, çevresel ve termal streslere göre belirlenir. Bakım periyotlarını ve bakım kapsamları L (level: seviye) L1,L2,L3 ve L4 olarak sınıflandırılmıştır.

L1 Bakımı: 6 ay – 1 yıl içinde bir defa yapılması önerilir, bir uzman tarafından her bir motor veya generator için yaklaşık 3 – 5 saatte tamamlanan ölçümlerden oluşur. Makina nominal yük ve şartlarda çalışıyor olmalıdır ve makineyi durdurmaya gerek yoktur.

L2 Bakımı: Bir – iki yılda bir defa yapılması önerilir, bir uzman tarafından her bir motor veya generator için yaklaşık 8-10 saatte tamamlanan ölçümlerden oluşur.  İşlere L1 yapıldıktan sonra makinenin durdurulması ile devam edilir. Duruş süresi yaklaşık 3 – 5 saattir.

L3 Bakımı:   Üç – beş yılda bir defa yapılması önerilir, iki uzman tarafından her bir motor veya generator için yaklaşık 32 saatte (2 günde) tamamlanan işlemlerden oluşur.  İşlere L1 ve L2 yapıldıktan sonra devam edilir. Duruş süresi yaklaşık   2 gündür.

L4 Bakımı:  Sekiz – On yılda bir defa yapılması önerilir, iki uzman ve en az 4 kişilik yardımcı iş gücü tarafından her bir motor veya generator için yaklaşık 8-12 günde (makinenin ölçüleri ve saha şartlarına göre) tamamlanan işlemlerden oluşur.  İşlere L1 , L2 ve L3  yapıldıktan sonra devam edilir. Duruş süresi yaklaşık   8-12 gündür.

Başa dön
Translate »